napisz do mnie na e-maila :)

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Translate

sobota, 14 stycznia 2017

Nie bój się eksperymentować!

Jak często chcesz coś zrobić i zastanawiasz się czy tak można? Dlaczego boisz się zmieniać to co jest znane? Co Ciebie ogranicza?
A gdyby tak zapomnieć o ograniczeniach? :)

Moja przygoda z gotowaniem zaczęła się dość późno,bo w wieku 19 lat,kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia. Pamiętam jak biorąc wtedy udział w różnych konkursach SMS-owych w radiu udało mi się wygrać dwudniowy kurs gotowania połączony z noclegiem w hotelu Sheraton. Nie zrażona tym,że moje wcześniejsze umiejętności kulinarne ograniczały się wyłącznie do ugotowania wody na herbatkę albo zupkę chińską z uśmiechem na ustach "rzuciłam się na głęboką wodę".
W dniu kursu okazalo się,że jest on organizowany przez producenta jakiejś przyprawy (najprawdopodobniej w radiu można było wygrać dołączenie na miejsce kogoś kto nie potwierdził udziału) i mamy gotować razem z laureatami jakiegoś konkursu kulinarnego.
Z wrażenia z całego kursu niewiele zapamiętałam z wyjątkiem jednego zdania "NIE BÓJCIE SIĘ EKSPERYMENTOWAĆ" które było radą od doświadczonego kucharza na przyszłość.

Niebawem okazało się,że było to najważniejsze zdanie które mogłam zapamiętać.

3 miesiące później wyszłam za mąż,a umiejętności moje i męża w zakresie gotowana pozwalały Nam na życie na kanapkach,jajecznicy,parówkach i zupkach chińskich. Wtedy przekonałam się jak bardzo przydatna okazała się ta porada.
Pamiętając,żeby nie bać się eksperymentować nie bałam się dodawać do kurczaka przyprawy do piernika (w późniejszym czasie idąc na skróty tylko cynamon),powstały też inne potrawy jak chociażby tarta z truskawkami i kokosem (pierwszy raz w życiu piekłam wtedy tartę i od razu wygrała ona nagrodę w konkursie kulinarnym),ryba z rzodkiewką,zupa wiśniowa,sałatka z jeżynami i kurczakiem i wiele innych potraw.
Były też eksperymenty nieudane jak grzaniec z piwa,z dodatkiem kakao,jabłka i sama nie pamiętam czego jeszcze ;) jednak nawet te nieudane eksperymenty potrafią czegoś nauczyć oraz pozostawiają na długo miłe wspomnienia.

Zachęcam do eksperymentowania w kuchni i potraktowania gotowania jak dobrej przygody w której można odkrywać nowe smaki :)

3 komentarze:

  1. Uwielbiam gotować i eksperymentować w kuchni a gotowanie traktuję jako relaks :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zdecydowanie warto eksperymentować! Najwyżej będziemy się uczyć na błędach;) Ja tez lubię gotować - puszczam sobie w tle jakiś podcast albo serial i jest podwójnie przyjemne z pożytecznym.

    OdpowiedzUsuń